Romanya Vize Başvurusu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Romanya’ya seyahat etmeyi veya tatil yapmayı planlıyorsa umuma mahsus pasaportu olan kişilerin vize almak zorundadırlar.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Romanya’a seyahat etmeyi veya tatil yapmayı planlıyorsa Umuma mahsus pasporta sahip kişilerin vize almak zorundadırlar. Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaportu olan kişiler Romanya ülkesine yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Romanya Büyükelçiliğine vize başvurusunda bulunacak kişinin pasaportu en az 6 ay geçerli bir pasaporta sahip olması gerekiyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Romanya’ya seyahat etmeyi veya tatil yapmayı planlıyorsa umuma mahsus pasporta sahip kişilerin vize almak zorundadırlar. Diplomatik, himet ve hususi pasaportu olan Romanya seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Romanya Büyükelçiliğine vize başvurusunda bulunacak kişinin pasaportu en az 6 ay geçerli bir pasaporta sahip olması gerekiyor. Romanya’ya bir sehyahat planladıysanız, vize başvurunuzu tatile çıkmadan bir ay önce yaparsanız, olası aksiliklerden kaçınmış olursunuz. Vize başvurunuzda, konsolosluğa veya büyükelçiliğe gitmeden önce aşağıdaki listede bulunan evrakların yanınızda olması gerekiyor.

Romanya’ya girişte gümrük memurları kalacağınız gün başına yaklaşık 170 EURO para yada geçerli Kredi Kartı (Visa/Master) göstermenizi talep edebilir.

 

Romanya Vize başvurusu için gereken evraklar:

  • En az 6 ay geçerli pasaport
  • Romanya Konsolosluğu pasaportların 2. sayfasındaki hamilinin imzası kısmının pasaport sahibi tarafından mutlaka imzalı olmasını istemektedir.
  • Vize başvuru formları eksiksiz olarak büyük harfle doldurulmalı ve mutlaka pasaport sahibi tarafından imzalanmalıdır.
  • Romanya vize başvurusu için Seyahat Sağlık Sigortası yapılması zorunludur.

Vize başvuru günleri;
Pazartesi 09:00 ile 11:30 arası
Salı 09:00 ile 11:00 arası
Çarşamba 09:00 ile 11:30 arası
Perşembe 09:00 ile 11:30 arası
Cuma 09:00 ile 11:30 arası

Vizenin sonuçlanması 4 ile 5 iş günü arasındadır ve Express uygulaması yoktur.
(Konsolosluk yada elçilikler süreyi uzatma hakkına sahiptirler, bu konu dikkate alındığında başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 15 gün önce yapmanızı öneririz.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir