Seyahat Öncesi Yaptırmanız Gereken Aşılar

Seyahat öncesi yaptırmanız gereken aşılar var ki ister tatil ister iş gezisi olsun, gittiğiniz ülkede gezi veya seyahatinizde ciddi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bundan dolayı seyahatiniz öncesinde hastalıklardan korunmak için aşı olmanız hayati önem taşıyor.

Seyahat öncesi yaptırmanız gereken aşılar var ki ister tatil ister iş gezisi olsun, gittiğiniz ülkede gezi veya seyahatinizde ciddi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bundan dolayı seyahatiniz öncesinde hastalıklardan korunmak için aşı olmanız hayati önem taşıyor.

Örnek olarak yaptırdığım Uluslararası geçerliliğe sahip olan aşı formu ve aşı karnesini eklediğim görselde inceleyebilirsiniz. Ayrıca Türkiye Hudut Sağlık Genel Müdürlüğü tarafından ücretsiz yaptırabiliyorsunuz. Özellikle Afrika, Hindistan ve Latin Amerika ülkelerine seyahat edecekseniz, Sarı Humma, Tifo, Hepatit aşıları ile Veba aşıların mutlaka yaptırılması gerekiyor.

Peki aşı nedir? Aşının faydası nedir? Aşı ne işe yarar?

Aşı içerisinde bulunan ilaçlar mikroplar ile savaşmaz. Kan hücreleriniz olan akyuvalar mikroplarla savaşır. Akyuvalar karşısına çıkabilecek mikropları aşı sayesinde önceden tanıyor ve mikropları önceden tanıyıp onlarla savaşabiliyor.

Seyahat öncesi Yaptırmanız gereken rutin aşılar mesela şunlar :

 • MMR (Kızamık, Kızamıkçık ve Kabakulak) Aşısı
 • Difteri
 • Boğmaca
 • Çocuk Felci Aşısı
 • Hepatit A
 • Hepatit B
 • Suçiçeği
 • Pnömokok
 • Megengokok
 • Menenjit
 • Rota Virüsü

Seyahat öncesi mutlaka yaptırmanız gereken aşılar.

Seyahat edeceğiniz bölgeye göre aşılar:

Sarı Humma

Eğer Orta ya da Güney Amerika’ya veya Afrika’nın tropikal bölgelerine seyahat edecekseniz, sivrisinek ısırmasıyla bulaşan ölümcül Sarıhumma aşısını yaptırmanız çok önemli. Canlı viral bir aşı türü olan Sarıhumma aşısı tek doz yapılır ve 10 yılda bir olarak tekrarlanır. Aşının koruyuculuğunun başlaması için seyahatten 10 gün önce yaptırırsanız sağlığınızı garantilersiniz.

Tifo

Tifo hastalığı tüm dünyada görülüyor ama hijyen ve sanitasyon standartlarının düşük olduğu bölgelerde daha sık görülüyor. Kuzey ve Batı Afrika, Asya’nın güneyi, Orta ve Güney Amerika ve Ortadoğu’da tifoya yakalanma riski çok yüksektir. Ancak uluslararası piyasada iki çeşit tifo aşısı bulunur. Bir tanesi kas içine tek doz olarak uygulanır ve 7 gün sonra vücutta koruma başlar. Diğeri ise oral olarak uygulanan 4 kapsül halindedir ve bu aşı türü de seyahatten 1 hafta önce tamamlanmalıdır.

Meningok

Sahra-altı Afrika’nın menenjit kuşağında Aralık-Haziran boyunca hastalık görülür. Meningokok aşısı, hac ve umre döneminde Mekke ve Medine’yi ziyaret edecekler için Suudi Arabistan tarafından istenen bir koşul… Bazı ülkeler tarafından da hac dönüşünde isteniyor. Yani her türlü, bu bölgeye gidecek insanlardan istenen bir aşıdır. Polisakkarit meningokok ve Konjuge meningokok olarak iki türü var.

Polio

Poliomiyelitin hala mevcut olduğu ülkelere gidecek tüm yolcular OPV aşısından vurulmalı…  Düşük maliyeti, aşının kolay uygulanması ve bağırsak bağışıklığındaki üstünlüğü dolayısıyla OPV, pek çok ülkede salgın poliomiyeliti kontrol etmek için tercih edilen bir aşı olmuş. OPV ile sağlanan bağışıklık hayat boyu sürüyor.  Geçmişinde üç ya da daha fazla dozda OPV alan insanlar için, dünyadaki hastalıklı bölgelere seyahat eden yolculara tek bir doz polio aşısı verilmesi önerilliyor.

Difteri

Halk arasında Difteri’ye kuşpalazı diyorlar ve ölümcüldür. Diphteria bakterisinin oluşturduğu toksin, üst solunum yollarını tıkayan tabakalar yaparak, kalp kasında ve diğer dokularda hasara neden olur ve acılı bir ölüme yol açabilir. Nereye giderseniz gidin bu aşıyı mutlaka yaptırmalısınız.

Hepatit B

Aşı yüksek bulaşıcı hastalık tehlikesi bulunan bölgelere giden tüm yolculara uygulanmalı. Hepatit B virüsü açısından yüksek riskli ülkeler: Çin, Afrika, Asya kıtasının merkezi ve kuzey doğusu, Ortadoğu, Doğu Avrupa olarak belirlenmiş. Olası olarak enfekte olan kan ya da kan türevli sıvılara maruz kalan ya da korunmasız cinsel ilişkiye giren kimseler özellikle risk altındadır. Ana risk aktiviteleri insan kanına doğrudan maruz kalma olasılığı doğuran sağlık bakımınında steril edilmemiş malzemeler kullanmak… Ayrıca akapunktur, piercing ve dövme yaptırırken yine sterilize edilmemiş malzemeler de risk oluşturuyor. Bu sebeple risk bölgelerine giden kişinin dövme ve piercingten uzak durması akıllıca olur.

Hepatit A

Orta veya Güney Amerika ülkeleri olan Karayipler, Meksika, Japonya hariç Asya ülkeleri, Afrika ülkeleri ve Doğu Avrupa ülkelerine seyahat edecekseniz ve kötü bir hastalık macerası yaşamak istemiyorsanız Hepatit A aşısısını mutlaka yaptırmalısınız.

Aşıların yan etkileri var mı?

Aşıların yan etki yaratabileceği konusunda endişeli olabilirsiniz fakat aşıların sizi koruduğu hastalıklar ise çok daha tehlikelidir. Aşılar size uygulanmadan önce sayısız testlerden ve kontrollerden geçiyor ve yan etkileri konusuna değinecek olursak bitki çaylarından bile daha masum kalabiliyor.

Seyahatten ne kadar önce aşı olmalısınız?

Olduğunuz aşının vücüdunuzda aktifleşmesi ve koruma kalkanı oluşturması gerekiyor. Bunun oluşması için aşılarınızı seyatten en az 4 hafta önce yaptırmanız gerekiyor. Peki ya son anda seyahata çıkmanız gerekiyorsa ve aşı yaptıracak vaktınız yok ise ne yapmalısınız? O halde seyahatten döner dönmez bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekiyor.

Aşılarınızı oldunuz fakat gittiğiniz ülkede dikkat etmeniz başka önemli unsurlar da var

Aşı yaptırmak önemli olduğu gibi sizin de almanız gereken önlemler var. Bunların başında ellerinizi sıklıkla yıkamak. Eğer bulunduğunuz ortamda sabun ve su yoksa alkol bazlı antiseptik sıvıllar veya jeller işinize yarayacaktır.

Su tüketimi önemli ve açıktan, musluktan, yol çeşmelerinden su tüketmeyin. Eğer şartlar tüketmenizi gerekiyorsa ya kaynatın yada klor tabletleri kullanın. Elinizden geldiğince ambalajlı su kullanıp buz kullanmayın çünkü buz için hangi suların kullanıldığını bilemezsiniz.

Süt ve süt ürünlerinde ise pastörize edilmemişleri tüketmeyin. Aynı şekilde pişmemiş et ve sebzeleri.

Yanınızda mutlaka sivrisinek ve başka haşaratlardan koruyucu losyon veya spreylerden bulundurun.

Son olarak ise doktorunuza danışmayı unutmayın ki gerekli yönlendirme ve seyahat öncesi önlemleri en iyi şekilde doktorunuz sizi bilgilendirip yönlendirecektir.